1. Świat Toyoty
  2. Nowości
  3. Toyota bZ Compact SUV Concept debiutuje w Europie
6 grudnia 2022

W Europie debiutuje Toyota bZ Compact SUV Concept

Nowoczesna stylistyka i ekologiczne materiały
W Brukseli pokazano Toyotę bZ Compact SUV Concept. Jest to nowy koncepcyjny pojazd zaprojektowany przez francuskie studio ED2. Charakteryzuje się on nowoczesną stylistyką i bogatym wyposażeniem. Prototyp stanowi zapowiedź tego, jak w przyszłości będą wyglądać auta z linii bZ (Beyond Zero). Do 2026 roku Toyota planuje wprowadzić na europejski rynek sześć takich modeli.
Toyota bZ Compact SUV Concept to nowy model należący do największego i najbardziej konkurencyjnego w Europie segmentu C-SUV. Wyposażony w napęd elektryczny na baterię samochód doskonale się wpisuje – podobnie jak nowa Toyota C-HR Prologue – w strategię Toyoty. Japoński koncern, przy wykorzystaniu różnych technologii napędowych, stara się zmniejszyć ślad węglowy i jak najszybciej osiągnąć neutralność klimatyczną.
Nowa prototypowa Toyota została opracowana przez europejskie studio Toyota European Design and Development (ED2) we Francji. Pojazd charakteryzuje się doskonałymi osiągami, responsywnym prowadzeniem, wiodącymi technologiami oraz stylowym wyglądem. To samochód elektryczny na baterię, w którym minimalizm łączy się z odważnym spojrzeniem w przyszłość. Auto będzie bezemisyjne, a do jego produkcji zostaną wykorzystane ekologiczne materiały.
Uwagę zwraca też sylwetka nowej Toyoty bZ Compact SUV Concept. Opływowe kształty nadwozia i krótkie zwisy podkreślają dynamiczny charakter auta. Ostre linie i mocne przetłoczenia przywodzą na myśl zaawansowane technologie. Nisko poprowadzona linia dachu pomaga zmniejszać opory powietrza, co poprawia aerodynamikę.
Wnętrze prototypu zachwyca odważną stylistyką i zaawansowanymi technologiami. Projektanci zastosowali kilka przyjaznych dla środowiska elementów, takich jak siedzenia wykonane z materiałów pochodzenia roślinnego oraz z recyklingu. Wbudowany asystent osobisty łączy kierowcę i pasażerów z pojazdem za pomocą dźwiękowych i wizualnych wskazówek.
Realizując wizję Beyond Zero, Toyota dąży do osiągnięcia globalnej neutralności węglowej do 2050 roku. W tym celu koncern systematycznie poszerza swoje portfolio pojazdów korzystających z zaawansowanych paliw alternatywnych oraz bezemisyjnych napędów. W Europie marka planuje wprowadzić sześć modeli z linii bZ (Beyond Zero) do 2026 roku.

Specyfikacja auta (zaprezentowana na Kenshiki Forum 2022)

Długość 4538 mm
Wysokość 1560 mm
Szerokość 1888 mm (bez lusterek)
Koła 21''