1. Świat Toyoty
  2. Nowości
  3. Wodorowa Toyota Mirai we flocie innowacyjnej firmy BIBUS MENOS
17 czerwca 2024

Toyota Mirai we flocie firmy BIBUS MENOS

Wodorowa limuzyna z zasięgiem do 650 km

Polsko-szwajcarska firma technologiczna BIBUS MENOS poszerzyła swoją flotę o Toyotę Mirai z elektrycznym napędem wodorowym. Elegancka limuzyna ma 650 km zasięgu i zużywa od 0,79 kg wodoru na 100 km.

Polsko-szwajcarska firma BIBUS MENOS mająca siedzibę w Gdańsku specjalizuje się w dostarczaniu rozwiązań z dziedziny pneumatyki, mechatroniki, hydrauliki siłowej, automatyki, druku 3D, a także ekomobilności (jak np. ładowarki AC i DC do samochodów elektrycznych oraz systemy tankowania sprężonym wodorem GENO). Przedsiębiorstwo od lat konsekwentnie rozwija swoją flotę samochodów o pojazdy z nowoczesnymi i ekologicznymi napędami. Pracownicy firmy poruszają się bezpiecznymi i niezawodnymi hybrydami Toyoty. Oprócz modeli Yaris, Corolla, Camry i RAV4 firma korzysta także z aut z linii Toyota Professional – PROACE i PROACE CITY. W sumie jest to już 59 Toyot. Samochody dostarcza salon Toyota Walder.

Już wkrótce na terenie Trójmiasta otwarta zostanie pierwsza stacja wodorowa. W związku z tym firma BIBUS MENOS zdecydowała się rozszerzyć swoją flotę o Toyotę Mirai. Grzegorz Misiejko, Menedżer Floty w BIBUS MENOS Sp. z o.o., tak uzasadnił tę decyzję:

„Kiedy po latach samochody hybrydowe oraz elektryczne stały się bardziej powszechne, podjęliśmy decyzję o zakontraktowaniu pojazdu wodorowego FCEV. Była to dla nas naturalna kolej rzeczy. Nie ukrywam, że jest to ekscytujące uczucie, że jako jedni z pierwszych w Polsce będziemy w długim zakresie testować tak „egzotyczny” pojazd na naszym rynku. Zakup samochodu wodorowego wpisuje się w strategię zrównoważonego rozwoju firmy BIBUS MENOS”.

Reprezentujący Toyotę Walder Błażej Czaplicki dodał:

„Firma BIBUS MENOS jest naszym wieloletnim i zaufanym partnerem, który przy pomocy naszych hybrydowych modeli od lat elektryfikuje swoją flotę. A teraz za sprawą modelu Mirai wprowadzamy prawdziwą rewolucję na trójmiejskie drogi. Co dla nas szczególnie ważne, zakup samochodu z elektrycznym napędem wodorowym został sfinansowany w ramach programu wynajmu długoterminowego KINTO ONE”.

650 km zasięgu Toyoty Mirai

Wodorowa Toyota Mirai jest napędzana silnikiem elektrycznym o mocy 182 KM i momencie obrotowym 300 Nm. Jednostka ta jest zasilana ogniwami paliwowymi, które produkują prąd na bieżąco w wyniku reakcji wodoru z tlenem. Jedynym produktem ubocznym pracy ogniw paliwowych jest woda, która jest automatycznie odprowadzana rurą wydechową.

Pojazd Toyoty został wyposażony w trzy zbiorniki wodoru, których zatankowanie pod ciśnieniem 700 barów zajmuje zaledwie 5 minut. Zasięg auta sięga 650 km, a średnie zużycie wodoru wynosi od 0,79 kg/100 km (wg WLTP).

Wodorowa limuzyna z przestronną, dobrze wyposażoną kabiną pomieści pięć osób. Wyposażony w tylny napęd samochód charakteryzuje się nisko położonym środkiem ciężkości, świetnymi właściwościami jezdnymi oraz atrakcyjną stylistyką.